Bolgár Bolgár
Görög Görög
Horvát Horvát
Lengyel Lengyel
Német Német
Örmény Örmény
Roma Roma
Román Román
Ruszin Ruszin
Szerb Szerb
Szlovák Szlovák
Szlovén Szlovén
Ukrán Ukrán

Országos nemzetiségi Ki mit tud?-ot szervez a Gandhi Gimnázium

A hagyományőrzést és tehetség-kibontakoztatást kívánja segíteni a pécsi Gandhi Gimnázium, Kollégium és Alapfokú Művészeti Iskola fenntartója azzal a Ki mit tud? vetélkedővel, amelyet a közelmúltban hirdetett meg. Európa első cigány/roma nemzetiségi, érettségit adó intézményének élete ezekben a hetekben is főképp az oktató-nevelő munkáról szól, de számos érdekességet is magában foglal – közölte az intézmény.

Gyorsabban és hatékonyabban tudják elsajátítani a tananyagot a gandhis diákok – ez a célja annak a tanulás-módszertani foglalkozássorozatnak, amely márciusban indult a gimnáziumban. Az oktatásszervezéssel foglalkozó cég korábban az iskola pedagógusaival már megismertette azokat a képzési módszereket, amelyeket most a gyakorlatban, a tanulókkal is végigvesz. A húsz alkalomból álló, memóriafejlesztést és számos más tanulási technika elsajátítását is magában foglaló oktatást örömmel fogadta a Gandhi, mivel így azok a diákok is képessé válnak a tanultak önállóbb és hatékonyabb feldolgozására, akik általános iskolából ilyen tudás nélkül érkeztek a középfokú intézménybe – írják.

Mint kifejtik, tovább bővült a gimnázium taneszköz-parkja: felhasználták ugyanis azt a 15 ezer dollárt, amelyet a Gandhi fél évvel ezelőtt az Indiai Köztársaságtól kapott a roma gyerekek társadalmi felzárkózásának elősegítésében végzett évtizedes munkájáért. Az összegből 4 interaktív táblát, 5 asztali számítógépet és 15 laptopot vásároltak. Az intézmény tavaly átadott, multifunkcionális konferenciatermében professzionális színpadi hang- és fénytechnika igénybevételére is lehetőséget ad.

A következő időszakban pedig rangos rendezvényeknek ad otthont a Gandhi Gimnázium. Az iskolát fenntartó nonprofit kft. április 6-án 14 órai kezdettel a Cigányság világnapja alkalmából szervez ünnepi programot. A kollégiumi intézményegységben előbb általános iskolák csapatai versenyeznek egymással cigány népismereti vetélkedő keretében, majd az „A Mi országunk…” fotó- és rajzpályázatra érkezett alkotásokból összeállított kiállítás megnyitója következik, bemutatják a Pécsi Tudományegyetem Wlisloczki Henrik Szakkollégium saját fejlesztésű társasjátékát is, végül pedig – a vetélkedő, valamint a fotó- és rajzpályázat eredményhirdetése és díjátadó eseménye után – táncházat tartanak, amelyen a Gandhi Hagyományőrző Együttes is együtt ropja az érdeklődőkkel.

És hogy ki mit tud – akár a tánc, akár az ének, akár a hangszeres zene, akár a vers- vagy prózamondás, esetleg a színpadi jelenet terén – azt hamarosan egy különleges megmérettetésen is megmutathatják a jelentkező általános, illetve középiskolás diákok. Április 15-ig még várja a nevezéseket a Gandhi Gimnázium Közhasznú Nonprofit Kft. Nemzetiségi-Roma Módszertani, Oktatási és Kulturális Központja (NeRok) az országos nemzetiségi Ki mit tud? vetélkedőjére. Dezső Gabriella, a NeRok szakmai vezetője azt mondja, ezzel a vetélkedővel a Magyarországon élő nemzetiségek kultúrája iránt érdeklődő gyermekeknek és fiataloknak szeretnének lehetőséget biztosítani a bemutatkozásra. Ezen túl az is cél, hogy – amellett, hogy ezek az iskolások ápolják a hagyományaikat – minél többen indulhassanak el azon az úton, amely a tehetségük kibontakoztatásához vezet. A verseny felhívása és jelentkezési lapja a nerok.hu honlapon található meg.

A Gandhi Gimnázium, Kollégium és Alapfokú Művészeti Iskolának, Európa első cigány/roma nemzetiségi, érettségit adó intézményének célja változatlanul az, hogy minél több hátrányos helyzetű, de tehetséges gyerek válassza – olyan, akiből az iskola segítségével majd a társadalom értékes tagja, új ismeretekre nyitott, de a hagyományaira is büszke felnőtt válhat – áll a tájékoztatásban.

 

Megosztás

Leave a Reply

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.